Tai köögist
Tai on paljude jaoks lemmikpaik puhkuseks, kuna tegemist on sooja, ülimalt looduskauni, ajalooliselt mitmekesise ning odava maaga. Tai köök on aga vägagi mitmepalgeline. Aasia köögid on aegade jooksul üksteist kenasti mõjutanud ja sealset kuliaarset pilti veel kirjumaks teinud. Nii leiame Tai köögis nüansse Hiinast, Jaapanist, Vietnamist, Malaisiast ja paljudest muudest kohtadest. Liha väga ei sööda, pigem tiivulisi ja et tegu on ikkagi mereriigiga, siis ka ohtralt mereande. Palju kasutatakse küüslauku, ingverit, galaganijuurt, koriandrit ja muud taimset. Ning otse loomulikult – tšillit! Ilma tšillita ei kujuta Tai kööki ette mitte keegi, kõige vähem tailased, ehkki tšilli tõid siia portugaallased Ameerika mandrilt alles orienteeruvalt 500 aastat tagasi. Tai toidud valmivad kiirelt – traditsiooniliselt kas aurutades, grillides või vokkides. Vähe kauem kulub aega karripastade tegemiseks, mis on samuti Tai köögi lahutamatu osa, ent kui see kord juba valmis saab, jätkub seda kauaks, kuna hea säilivuse tõttu on mõtet seda korraga suurem kogus hakkama panna. Ja iga kokk teeb kindlasti neid pastasid, mis toidule käekirja annavad, täiesti omamoodi. Tai toit on terav, harjumatul paneb ikka kõrvatagused higistama, ent “Siiamist” saad tellida endale sobiva – pehmest variandist kuni tõelise tulekahjuni välja.
Tai “rahvustoit” on aga riis – seda on lihtne kasvatada, see annab palju saaki ning täidab korralikult kõhtu. Põhiliselt kasutavad tailased kas basmati- või jasmiiniriisi. Riis on pea kõikide toitude kohustuslik lisand.
Taimaa
Tai Kuningriik asub Kagu-Aasia mandriosa keskel, piirneb Birma, Laose, Kambodža ning Malaisiaga ning lõunas omab ligi 2000-kilomeetrist merepiiri. Siin elab 67 miljonit inimest ja Tai territoorium hõlmab üle poole miljoni ruutkilomeetri, mis teeb orienteeruvalt 12 Eestit. Muuseas, Eesti iseseisvust tunnustas Tai 1991. aasta 9. septembril. Tai pole kunagi olnud ühegi Euroopa riigi koloonia ning 1949. aastani kandis nime “Siiam” – justnagu see restorangi, kuhu oled külla tulnud. Seejärel muudeti nime: sõna “thai” tähendab tai keeles “vaba”.
Taimaal on väärikas ajalugu: pidev püsiasustus on siin 20.000 aastat vana, esimesi märke riisikasvatamisest on siin täheldatud aastast 2000 e.m.a. Tailasi on esmakordselt mainitud Hiina kroonikates, mis pärinevad 6. sajandist e.m.a. Taimaa on kuulunud mitmete ajalooliste suurimpeeriumide haldusalasse, nagu näiteks Khmeeride (ka Angkori) impeerium, mistõttu siit leiab loendamatult vaatamisväärsusi: hämmastavalt kauneid budistlikke templeid, minevikuhõlma vajunud vanu linnu ning jälgi iidsetest kultuuridest.
Tai rahvuslik sümbol on sealne elevantide populatsioon. Kunagi oli elevante Taimaal 100.000, ent elevandiluujahi tõttu langes see vahepeal vaid 1500 isendini ja on nüüdseks aeglaselt suurenemas. Turism annab Taimaale 6% kogu sealsest sissetulekust.